Radioklub OK1ONA – OL1C

Dobrý den.
Ptáte se kdo jsme?

Jsme parta nadšenců, přátelé amatérského rádia z Teplic a okolí. Jsme lidé, co se v první řadě moc rádi společně baví, diskutují na nejrůznější témata. Lidé, co mají rádi zábavu, ale i vzrušením nabitou atmosféru radioamatérských závodů. Lidé, co táhnou za jeden provaz, co nehledí na to, zda-li jejich aktivita přinese nějaký finanční obnos, lidé, co dávají přednost zejména duchovnímu přínosu jejich aktivit.

 No dobře, ale kdo že jsou ti radioamatéři? Laicky řečeno jsou to lidé, které baví vysílačky a vše okolo toho. Je to koníček, který je velmi rozmanitý. Někoho na něm může bavit ta technická stránka, jiného zase samotné provozování vysílaček. Někdo preferuje digitální druhy provozu, jiný zase klasickou morseovku. Někoho může bavit závodění jiného zase uvolněné každovečerní popovídání s přáteli na pásmu. Možností, které nabízí tento koníček, je vskutku nepřeberné množství a každý si na něm najde to, co ho zajímá nejvíce.

 A co tedy děláme my? Náš radioklub se věnuje především závodním aktivitám. To znamená, že se účastníme jak národních, tak i mezinárodních radioamatérských závodů, kdy můžeme navázat spojení de facto s celým světem. Závody spočívají především v tom, že za určenou dobu je třeba navázat co nejvíce a pokud možno co nejdelších spojení s jinými závodícími stanicemi.* radioklub je organizace sdružující více lidí – ať radioamatérů vlastnících koncesi k vysílání nebo lidí bez koncese.

 Odkud a jak vysíláme? Máme vybudovány dvě vysílací stanoviště. Jedno v blízkosti obce Moldava v Krušných horách (Oldříšský vrch), odkud vysíláme při závodech na VKV pásmech a druhé v katastru obce Bystřany, odkud vysíláme při KV závodech, kdy není zapotřebí vysílat z lokality s velkou nadmořskou výškou. S vysíláním samozřejmě souvisí i antény. Antény pro VKV jsou relativně malé, ale pro KV je zapotřebí antén poměrně dost rozměrných, proto je naše krátkovlnné stanoviště rozlehlejší a obsahuje několik podpůrných stožárů. Na Oldříšském vrchu vysíláme z námi opravené trafostanice a antény vždy po závodě demontujeme, aby je nepříznivé počasí Krušných hor nepoškodilo. V Bystřanech pak máme upravené dvě stavební buňky dnes již opláštěné a zastřešené.

 Můžete nás někdy někde navštívit? Samozřejmě! Pokud Vás zajímá naše činnost, pokud máte jakékoliv dotazy, pokud byste se rádi podívali na to, jak probíhá nějaký závod, přijďte k nám, jakékoliv návštěvy jsou jen vítány. (Nebo můžete někomu z nás napsat email.) Kdy a kde nás můžete s velkou pravděpodobností zastihnout? Téměř pravidelně se scházíme každou sobotu v 9 hodin dopoledne na našem krátkovlnném stanovišti. Pokud si přejete nás zastihnout během některého závodu, máte několik příležitostí. Každoročně se totiž účastníme závodů, které mají dopředu známé termíny konání. Tak nás třeba na Oldříšském vrchu můžete zastihnout v:

  • první celý víkend v květnu (II. Subregionál),
  • první celý víkend v červenci (Polní den),
  • a první celý víkend v září (Den rekordů).

Jiných VKV závodů se většinou na Oldříšském vrchu neúčastníme. V Bystřanech nás můžete zastihnout určitě během druhého víkendu v listopadu (OK-OM DX Contest) a s jistou pravděpodobností i v následujících termínech:

  • poslední víkend v říjnu (CQ WW DX SSB Contest),
  • poslední víkend v listopadu (CQ WW DX CW Contest),
  • první víkend v lednu (CQ WW 160m DX Contest CW),
  • první víkend v únoru (CQ WW 160m DX Contest SSB).

Ovšem raději doporučuji se někoho z nás emailem zeptat, pokud se daného závodu budeme opravdu účastnit popřípadě kdy jindy v Bystřanech budeme vysílat.