Slavnostní otevírání nového contestového  KV QTH - Bystřany 2003

Letošní SSB část závodu CQ WW byla dobrou příležitostí pro náš radioklub otevřít po dlouhých rekonstrukčních pracech nové krátkovlnné závodní QTH - Bystřany. Jak celá tato událost probíhala?

Již začátkem roku jsme začali uvažovat o zřízení nového kontestového QTH pro krátké vlny. QTH, kde bychom mohli mít antény postaveny stabilně přes celou sezónu, QTH, které by bylo blízko Teplic. Naskytlo se několik variant, z nichž nakonec zvítězila varianta se stavební buňkou.

Vyřazenou buňku, včetně jejího transportu a usazení na místě zajistil Pavel OK1IPS. Pravda, buňka byla zdarma, tak většinu z nás překvapil její špatný technický stav. Ale jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej, tak ani my jsme se nekoukali a dali se do rekonstrukce. Ze všeho nejdříve bylo třeba zajistit přípojku elektřiny z cca 50m vzdáleného vedení. Což samozřejmě znamenalo vykopat patřičně hluboký zákop pro kabel. Po přivedení elektřiny přišla na řadu samotná rekonstrukce buňky. Vnější, vnitřní nátěr, vnitřní vybavení a rozvod elektřiny,... Důležitým bodem byla stavba stožáru. Po zvážení nejrůznějších variant jsme nakonec sehnali cca 15-ti metrový výsuvný vojenský stožár, který se pro naše účely bezvadně hodil. Ten jsme se rozhodli nainstalovat přímo do buňky -tj. skrz střechu, což také nebyla lehká operace.

Vše bylo dokončeno právě v průběhu SSB části CQ WW závodu. Tento víkend jsme tedy pojali jakožto slavnostní otevření našeho nového QTH, jemuž se účastnili i majitel pozemku, na němž buňka stojí a zástupce obce Bystřany, a zároveň přípravu a ozkoušení veškerého zařízení do OK-OM DX Contestu. Nemilou událostí bylo zničené trafo ve zdroji koncového zesilovače. Naštěstí jsme měli jedno náhradní, takže oprava nebyla příliš náročná. Rovněž jsme odzkoušeli novou anténu na 7MHz - Bobtail curtain.

V závodě jsme udělali pod závodní značkou jen několik symbolických desítek spojení. Hodně spojení jsme si udělali na své vlastní značky.

Celý víkend byl celkem povedený a už se všichni těšíme, až to v OK-OM DX Contestu rozjedeme naostro. :-)

Takže za 14 dnů naslyšenou!!!

Za kolektiv OK1ONA / OL1C - Honza OK1TIC.

2003 kolaudace 2003 bunka